Miniškolky i otcovská dovolená jsou v nedohlednu

01.04.2010 11:33

Od 1. ledna 2010 měly začít platit nové podmínky pro zřizování firemních školek a miniškolek a měla být nastavena nová pravidla pro vzájemné rodičovské hlídání dětí. Návrh „prorodinného balíčku“ přinesli do Poslanecké sněmovny tehdejší místopředsedové ODS a KDU-ČSL Petr Nečas a Michaela Šojdrová. Poslanci ale tento návrh nestihli projednat. Ve sněmovně leží návrh už od května, ale zatím se o něm nejednalo ani jednou.
Nečas prosadil zařazení návrhu na schůzi v prosinci. Na projednávání nezbyl čas kvůli jednání o státním rozpočtu. Do voleb v květnu 2010 už asi toto téma nebude mít šanci na úspěch. Šojdrová se ještě snažila prosadit projednání návrhu na lednové schůzi Poslanecké sněmovny, ale Nečas už byl víceméně skeptický, že k projednávání dojde.
Návrh by se musel přepracovat, ale to už se asi nestihne. ODS už například avizovala, že by se zavedením otcovské dovolené počkala až po odeznění hospodářské krize. Původní model počítal s dopady do státního rozpočtu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun. S přihlédnutím k úsporám by tak nebyl balíček v původní podobě přijatelný v souvislosti s dopady hospodářské krize. I vláda Jana Fischera kvůli tomu již v červenci vydala negativní stanovisko.
"Balíček má připravené změny, které eliminují dopady pro veřejné rozpočty, například nezavedení otcovské dovolené, výrazné snížení slevy na sociálním pojištění pro částečné úvazky a podobně." V této upravené podobě je Nečas připraven předložit balíček znovu po volbách.
Prorodinný balíček měl být receptem ministerstva práce a sociálních věcí na nedostatek míst ve školkách a rozpad sítě jeslí. Nečas nechtěl jít cestou rozšiřování státních a obecních služeb, ale podporou soukromého hlídání a alternativních způsobů péče o děti.
Norma by právně zakotvila již existující praxi, kdy menší kolektiv dětí hlídá některá ze sousedek. Návrh kritizovala sociální demokracie, ale také učitelky ze školek, které se obávaly, že o děti nebude dobře postaráno. Sociálně demokratická poslankyně Anna Čurdová namítala, že když se matka dobře stará o vlastní děti, neznamená to že automaticky zvládne péči i o menší kolektiv cizích dětí.
Hlídání dětí za úplatu by nebylo chápáno jako živnost ani jako samostatně výdělečná činnost. Poskytovatel služby hlídání dětí by se zaregistroval u svého obecního úřadu. Odměnu, která by nepodléhala zdanění, by mu vypláceli rodiče.
V balíčku se navrhovala také týdenní otcovská dovolená. Muž by na ni měl nárok v prvních dnech po narození dítěte. Dávka měla jít z nemocenského pojištění a vypočítávala by se stejně jako u mateřské. Zavedení otcovské by přišlo státní pokladnu na asi půl miliardy korun ročně, z toho 350 milionů korun by představovaly náklady na dávky a 150 milionů korun by znamenalo snížení výběru pojistného na sociální zabezpečí.
Celý schvalovací proces zhatil pád vlády v květnu. Nečas musel návrh předložit jako poslanecký. Kvůli předčasným volbám ale nebyla ve sněmovně vůle k jeho projednání a schválení.

—————

Zpět


Miniškolky.cz

Miniškolky i pro obce, církev a občany

01.04.2010 11:38
Možnost zakládat takzvané miniškolky určené pro menší počet dětí by neměli mít pouze zaměstnavatelé. Jejich zřizovateli by se podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mohly stát i jiné subjekty, například obce, soukromé osoby nebo třeba církve. Práce na částečný úvazek je zatím na českém...

—————

Investice do firemních školek

01.04.2010 11:37
V době finanční krize firmy velmi opatrně zvažují, kam budou směřovat svoje investice. Odborníci se shodují, že rozumné může být například zřizování firemních školek. Vznik a provoz firemních školek je zhruba o polovinu levnější než náklady vynaložené na hledání a vyškolení nových pracovníků....

—————

Miniškolky i otcovská dovolená jsou v nedohlednu

01.04.2010 11:33
Od 1. ledna 2010 měly začít platit nové podmínky pro zřizování firemních školek a miniškolek a měla být nastavena nová pravidla pro vzájemné rodičovské hlídání dětí. Návrh „prorodinného balíčku“ přinesli do Poslanecké sněmovny tehdejší místopředsedové ODS a KDU-ČSL Petr Nečas a Michaela Šojdrová....

—————


Hledáte zábavu pro Vaše děti ? Co takhle podívat se společně pohádky online ? Krteček, Tom a Jerry a další kreslené pohádky zdarma ke shlédnutí


Za podporu našich stránek děkujeme :


Doporučujeme : Oslava narozenin