Jak zajistit, aby se dětem při dovádění na hřišti nic nestalo?

02.09.2016 19:45

S radovánkami a dováděním na dětských hřištích jsou chtě nechtě spojeny také klasické dětské úrazy. Rozbitá kolena, boule na čele, modřiny kam se podíváš apod. Proto si probereme, jakými způsoby se dá šance, že si vaše ratolesti na hřišti natlučou kokos, snížit na minimum.

Základem bezpečnosti je řádně provedená montáž

Základním předpokladem bezpečného hřiště je dobře provedená montáž přesně podle oficiálního montážního návodu přiloženého v krabici s montážním setem. Pokud si na montáž dětského hřiště nevěříte nebo jí z nějakého jiného důvodu nemůže realizovat vlastními silami, vůbec se neostýchejte a požádejte o pomoc profesionály. Přestože jsou dětská hřiště Jungle Gym koncipována tak, aby si je každá rodina dokázala postavit na zahradě sama, není žádnou ostudou přenechat montáž odborníkům. Přece jen jde o bezpečnost a zdraví vašich dětí.

Dopadové dlaždice pod každou skluzavku

Ale není to jen dobře odvedená práce při montáži, co zvyšuje bezpečnost dětského hřiště a minimalizuje riziko úrazů. O bezpečnost svých ratolestí můžete dbát také s přispěním speciálních dopadových dlaždic vyrobených z tvrdého, ekologického pryže. Dopadové dlaždice se dávají na kritická místa, kde je riziko úrazu nejvyšší. Například do míst, kde končí skluzavka, nebo k patě žebříku anebo můžete dopadovými dlaždicemi vystlat komplet celý prostor náležící k dětskému hřišti. Pryžové dlaždice splňují přísné ekologické normy a neznamenají tak pro ekosystém žádnou zátěž. K dostání jsou v několika různých velikostech a barvách a lze je libovolně kombinovat.

Bezpečnost na hřišti zvýší také chrániče

Všichni to jistě znáte, ať už z vlastní zkušenosti nebo jako nezaujatý divák. Proháníte se po dětském hřišti, řádíte na skluzavce, šplháte po prolézačkách…a tu si jednou špatně vypočítáte vzdálenost, skloníte hlavu o pár čísel míň, než by bylo potřeba…a prásk. Z čela vám kouká boule jako hrom a rodiče běží domů pro lžíci, aby památku na zlou prolézačku zamáčkly, dokud to jde. Riziko boulí velkých jako celá Afrika lze ale šikovně předcházet. A jak? Jednoduše, bezpečnost hřiště můžete zvýšit například pomocí speciálních chráničů hlavy Bumper Pad, kterými lze vypolstrovat místa, kde při divočejší hře teoreticky hrozí úder do hlavy nebo jiný karambol. Taková místa jsou například u nástupní podesty na skluzavky, na lezecké stěně apod. Chrániče hlavy Bumper Pad jsou součástí každého dětského hřiště Jungle Gym, přičemž obvykle bývá v každém balení jeden chránič, ale u vybraných herních sestav jich bývá i víc. Navíc se chrániče prodávají také jako náhradní díl, takže není problém přikoupit si jich pár navíc a vyztužit s nimi i další místa na dětském hřišti.

 

Madla usnadní pohyb po hřišti
Pro klid v duši a bezpečnější pohyb po hřišti je dobré vybavit herní sestavu speciálními žlutými madly z tvrdého plastu. Tato šikovná madla usnadňují pohyb dětí po hřišti a jsou vždy po ruce, když některé ze skotačících dětí ztratí v zápalu hry rovnováhu. Instalováním plastových madel přispějete ke snížení rizika pádu ze hřiště nebo jiného úrazu. Bezpečnostní madla mají navíc zářivě žlutou barvu, takže krásně splynou s ostatními barevnými doplňky na vaší herní sestavě. Plastová madla jsou podobně jako bezpečnostní chrániče hlavy Bumper Pad součástí každé herní sestavy Jungle Gym.

 

A co kapacita hřiště a jeho nosnost?
Honí se vám hlavou myšlenky, zda bude vámi vybrané dětské hřiště stačit pro čtyři raubíře? Máte neobyčejně statné dítě a nejste si jisti, zda to pod ním po nedělním obědě nepraskne? Zbytečné obavy. Nabídka dětských hřišť Jungle Gym čítá celkem devatenáct herních sestav v různých velikostech, a to od XS (nejmenší) až po XL (největší). Od velikosti herní sestavy se také odvíjí její nosnost a maximální možný počet dětí souběžně si hrajících na sestavě. U menších hřišť velikosti XS a S se doporučený maximální počet dětí pohybuje v rozpětí 3-6, středně velká hřiště velikosti M pojmou najednou 6 až 8 dětí. Velké sestavy L a XL vystačí pro 10 až 12 hrajících si dětí. Tato čísla uvádějící maximální možný počet dětí hrajících si současně na jedné sestavě však nejsou závazná, ale jedná se o orientační čísla doporučená výrobcem, podle kterých by si měl člověk udělat představu, kolik herní sestava zhruba unese. Neznamená to tedy, že když si např. na sestavu Jungle Palace vyleze jedno dítě navíc, hned se celý hřiště zbortí. Všechny herní sestavy Jungle Gym jsou samostojné a při dobře provedené montáži maximálně stabilní a navýsost spolehlivé. Ani při větším zatížení nehrozí, že by se hřiště například překlopilo nebo nebezpečně naklonilo.

 

Kočky a psi do pískoviště nepatří

Víte, kdo je největším nepřítelem dětských pískovišť? Pokud byste hledali škůdce mezi lidmi, hledali byste tentokrát špatně. Řeč totiž není o opilcích, náctiletých kuřácích a narkomanech, kteří mají na svědomí nepořádek a nebojím se říct bordel, ale o obyčejné kočce domácí. Kočky, jak známo, velice rády chodí vykonávat svou potřebu do písku. Ve volné přírodě to snad není žádný problém, ale v pískovišti, které má sloužit lidem, respektive dětem, to už je jiná. Vědecké výzkumy prokazují, že kočičí moč je vysoce toxická a i při malém množství moči dokáže kočka pískoviště pro děti strašlivě zaneřádit. Po takovéto nemilé kočičí návštěvě je třeba v rámci péče o zdraví vyměnit toxikovaný písek za nový a vymyslet nějakou efektivní obranu před kočkami, jinak budete písek měnit jako mourovatí.

Nezakryté nebo jinak nechráněné dětské pískoviště je pro kočky velkým lákadlem, a pokud jim ho takhle krásně naservírujete, počítejte s tím, že se k vám naučí chodit jako na veřejné záchodky. A vzhledem k tomu, že je kočičí moč značně toxická a dětem by při hraní s toxickým pískem hrozilo nebezpečí onemocnění, bude nutné se případným kočičím vetřelcům účinně bránit. Držet u pískoviště denní/noční hlídky by bylo dost únavné a vzhledem k vynaloženému úsilí zdaleka ne tak efektivní. Jedním s nejúčinnějších obranných prostředků je prosté zakrytí hřiště dřevěným krytem anebo speciální sítí proti kočkám. Zakryté hřiště kočku k pískovišti vůbec nepustí a v pískovišti se sítí zase nemůže kočka hrabat a pořádně se v něm pohybovat, takže se mu stejně jako v případě pískoviště s krytem, vyhne.

Nezapomínejte na lidský faktor

Přestože jsou dětská hřiště Jungle Gym dobře vybavena pro bezpečné užívání (všechny herní sestavy do puntíku splňují normy Evropské unie EN 71 platné pro dětská hřiště určená pro soukromé účely) a přikoupením různých doplňků lze bezpečnost hřiště ještě navýšit, nesmí se zapomínat ani na lidský faktor, respektive na skutečnost, že živé děti jsou zkrátka magnetem na drobné úrazy a z rizika natlučeného nosu, prodřených kalhot a rozbitých čel si vůbec nic nedělají. Z toho logicky vyplývá, že u dětských hřišť je i přes jejich maximální bezpečnost a případnou sportovní šikovnost hrajících si dětí žádoucí přítomnost alespoň jedné dospělé osoby nebo případně pravidelné kontroly zda hrajícím se dětem nepřibylo pár modřin a škrábanců. Je totiž mnohem lepší být opatrný a k bezpečnosti na dětském hřišti přispět i vlastním přičiněním, než poté narychlo shánět náplast a kysličník pro sousedovic Kubíka.

Použité foto Jungle Gym CZ

 

 

 

—————

Zpět


Miniškolky.cz

Miniškolky i pro obce, církev a občany

01.04.2010 11:38
Možnost zakládat takzvané miniškolky určené pro menší počet dětí by neměli mít pouze zaměstnavatelé. Jejich zřizovateli by se podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) mohly stát i jiné subjekty, například obce, soukromé osoby nebo třeba církve. Práce na částečný úvazek je zatím na českém...

—————

Investice do firemních školek

01.04.2010 11:37
V době finanční krize firmy velmi opatrně zvažují, kam budou směřovat svoje investice. Odborníci se shodují, že rozumné může být například zřizování firemních školek. Vznik a provoz firemních školek je zhruba o polovinu levnější než náklady vynaložené na hledání a vyškolení nových pracovníků....

—————

Miniškolky i otcovská dovolená jsou v nedohlednu

01.04.2010 11:33
Od 1. ledna 2010 měly začít platit nové podmínky pro zřizování firemních školek a miniškolek a měla být nastavena nová pravidla pro vzájemné rodičovské hlídání dětí. Návrh „prorodinného balíčku“ přinesli do Poslanecké sněmovny tehdejší místopředsedové ODS a KDU-ČSL Petr Nečas a Michaela Šojdrová....

—————


Hledáte zábavu pro Vaše děti ? Co takhle podívat se společně pohádky online ? Krteček, Tom a Jerry a další kreslené pohádky zdarma ke shlédnutí


Za podporu našich stránek děkujeme :


Doporučujeme : Oslava narozenin